
Arhitektura je uvek bila i biće odraz jednog doba i njegovog napredka. U eri tejnologije i naučnog razvoja, arhitektura je pronašla balans između inovacije i tradicije čak šta više možda je pre svih odgovorila na mnoga pitanja i dala mnoge odgovore. Istorijski gledano svako doba je imalo svoj jedinstven i karakterističan stil, arhitektura je oduvek bila pisac i svedok tome.
Održivost
Uz rastuću populaciju i buku oko klimatskih promena, održivi dizajn jedan je od najvažnijih izazova sa kojim se buduće arhitektonske firme suočavaju. Inženjeri i arhitekti već rade na tome da smanje otpad, maksimiziraju efikasnost zgrade i ugrade materijale koji se mogu reciklirati. U početnim fazama planiranja mnogi dizajneri vode više pažnje prilagođavajući svoje ideje kako bi skladno sarađivali sa prirodnim okruženjem zgrade. Odličan primer ovog adaptivnog arhitektonskog dizajna može se videti u rezidencijalnom projektu, Kleindienst grupe u Dubaiju. Ova luksuzna građevina je smeštena u Arapskom zalivu.
Virtuelna stvarnost
Naravno, ne možemo govoriti o budućoj arhitekturi bez spominjanja tehnologije i pojave virtuelne stvarnosti i 3D dizajna. Koristeći bežične senzore, slušalice i digitalnu grafiku, sada smo u stanju da stvorimo impresivna iskustva stvarnosti koja nisu namenjena samo za ljubitelje video igara. Arhitekti počinju da koriste ovu tehnologiju da planiraju i prikažu svoje nove koncepte živopisnije nego ikad ranije. Klijenti mogu da se kreću kroz virtuelne projekte u realnom vremenu i vizuelizuju strukturu mnogo pre nego što je položen jedan jedini kamen.
Vertikalni dizajn
Mnogi stručnjaci predviđaju da će se gradovi budućnosti graditi prema gore, a ne prema van, kako bi se mogli nositi sa rastućim svetskim stanovništvom. Kad se prostor skupi, vertikalni život bi mogao biti odgovor. Rast vertikalne poljoprivrede omogućio bi rast useva sa manjim uticajem na životnu sredinu. Čistiji i zeleniji gradovi mogli bi se izgraditi iz temelja, nudeći ljudima atraktivne stambene jedinice smeštene u oblakoderima. Pojedina progradska naselja u Americi već pribegavaju ovom tipu gradnje jer je naseljenost sve veća.
Smart tehnologija
Druga pokretačka snaga našeg kretanja u tehnološku budućnost arhitekture je progres ka smart tehnologiji grednje . Naši životni prostori postaju sve intuitivniji, koristeći pametni dizajn da redefinišemo kako živimo, radimo i igramo se. Ovo uključuje pametne kuće koje mogu automatski podesiti temperaturu i osvetljenje, kao i svojstva opremljena funkcijama prema ličnim željama samih stanara.
Nove upotrebe starih materijala
Neće biti sve napravljeno od najnovijih visokotehnoloških materijala. Takođe postoji savremena težnja arhitekata da preispitaju kako koriste tradicionalne materijale, kao što se vidi u Kaliforniji gde su pojedini neboderi napravljeni od drveta. Ukršteni lamelirani drveni paneli omogućavaju realizaciju projekata poput ovog, pošto su otporniji na vatru i izdržljiviji od tradicionalnih drvenih greda. Pored novih načina korišćenja drveta, možda ćemo videti i buduće primene drevnih arhitektonskih metoda ali očigledno sa nekom modernom pametnom tehnologijom. Budućnost arhitekture biće održiva, organska i intuitivna, nudeći stanovnicima novo prihvatanje tradicionalnih tehnika. Kreativnost je u svakom slučaju udružena sa tehnologijom dala vidljive rezultate, progres arhitekture to najbolje dokazuje i opisuje.